×

اهمیت معماری از زمان پیدایش

مقالات و آموزش ها 25 مرداد 1401

اهمیت معماری از زمان پیدایش

علم طراحی ساختمان و یا هر فضای دیگر، ساده ترین تعریفی است که می توان از این هنر داشت. در گذشته های دور انسان های اولیه اقدام به پناه بردن در مکان هایی مانند غارها کردند. از همان زمان، ساخت مکانی برای زندگی حائز اهمیت گردید و به مرور زمان شیوه های ساخت سرپناه و حتی متریال مورد نیاز برای آن دچار تحول شد. به نحوی که سبک های متنوعی از این هنر در طول تاریخ خلق گردید که آثار بر جای مانده از آن همچنان توجه افراد را جلب می نماید.

امروزه این هنر در سرتاسر جهان به صورت گسترده ای توسعه پیدا کرده و تبدیل به یکی از رشته های مهندسی مهم شده است.

تفاوت رشته مهندسی عمران با مهندسی معماری
تخصص مهندس عمران برنامه ریزی، طراحی زیربنا ، ساخت و نظارت پروژه های عظیم از جمله فرودگاه، پل ، سد ، جاده ، تونل و … است. تحلیل ریسک و خطر برای برنامه ریزی ساخت پروژه هایی مانند تونل ، پل و سد و … توسط مهندس عمران انجام می گیرد. مدیریت تیم ساخت و اجرا نیز بر عهده این شخص می باشد، به همین دلیل حضور در محل پروژه ضروری است. در حالیکه مهندسان در رشته معمار وظیفه برنامه ریزی و طراحی ساختار و سیستم های ساختمان را دارند.

پیدایش هنر معماري
بسیاری از مردم بر این باور هستند که روم و یونان باستان هنر طراحی را آغاز نمودند. اما برخی از آثار مانند استون هنج (Stonehenge) واقع در انگلستان نشان می دهد که انسان ها پیش از آن اقدام به طراحی با استفاده از سنگ کرده بودند.

معماری ایرانی در مقایسه با معماری کشورهای دیگر جهان از ارزشی ویژه برخوردار است و ویژگی‌هایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوان‌های رفیع، ستون‌های بلند و تزیینات گوناگون در عین سادگی نشانه شکوه آن هستند.

برخی از پژوهشگران معماری، جایگاه مثبت فضا یا به‌عبارتی «فضا محوری» معماری ایرانی را در برابر «حجم‌انگاری» به‌عنوان مهم‌ترین خصیصه معماری ایرانی به‌حساب می‌آورند. در معماری ایرانی، علاوه بر خصوصیاتی چون تناسب و زیبایی سردرها و گنبدها و ایوان‌ها به کارگیری منطق ریاضی و عرفانی هم به چشم می‌خورد.

خصوصیات معماری ایرانی به‌طور کلی شامل درون‌گرایی، پرهیز از بیهودگی، مردم محوری، خودبسندگی و مصالح‌شناسی است. در ادامه به تشریح و توصیف اثر این پنج شاخص بر معماری ایرانی می‌پردازیم.

پرهیز از بیهودگی

در معماری ایرانی از کار بیهوده در ساخت‌و‌ساز پرهیز می‌شود. برای همین معماران ایرانی از اسراف دوری می‌کردند.

این اصل هم پیش از اسلام و هم پس از اسلام رعایت شده است.

مردم محوری

مردم محوری به‌معنای رعایت تناسب میان اندام‌های ساختمانی با اندام‌ها و نیازهای انسان است.

معماری در ایران، هنری وابسته به زندگی محسوب می‌شود؛ بنابراین پهنای اتاق خواب به‌اندازه یک بستر است.

و بلندی طاقچه به‌اندازه‌ای که نشسته و ایستاده به آسانی در دسترس باشد؛ از طرفی تالار که مخصوص مهمان است به‌اندازه‌ای ساخته می‌شود که شایسته پذیرایی باشد.

تاریخچه معماری ماقبل تاریخ (11،600 سال تا 3500 سال قبل از میلاد)
تاریخچه معماری به دوران نوسنگی برمی گردد . مردم ماقبل تاریخ شروع به ایجاد اولین محصولات معماری برای جوامع مستقر خود کردند. قدیمی ترین گروه ساختمانی شناخته شده در جهان در جنوب‌غربی آسیا، فرهنگ نوسنگی درست بعد از ۱۰۰۰۰ سال قبل میلاد در سرزمین شام حضور پیدا کرد. و از آنجا به سمت شرق و غرب گسترش پیدا کرد. فرهنگ‌های ابتدایی نوسنگی در آناتولی، سوریه و عراق در حدود ۸۰۰۰ ق.م. وجود داشت .

در حالی که اروپاییان عصر نوسنگی ساختمانهایی با قابهای چوبی و دیوارهایی از شاخه های درخت ساخته شده و با گچ اندود كرده بودند ، اولین ساختمانها و شهرهای در خاورمیانه از خشت ساخته شده اند.

ساختمانهای اول عمدتا برای حفاظت و نگهداری مواد غذایی بودند. با این حال ، مردم آن زمان بناهایی خلق کردند که شامل مقبره ها و سایر بناهای تشریفاتی است.

دایره ها یا ردیف های مگالیتم هایی که به سمت بالا برافراشته می شوند از سنگ ساخته شده اند. نمونه های مختلفی از این سازه های معماری هنوز پابرجا هستند ، مانند بنای یادبود استون هنج (حدود 3000 – 2000 قبل از میلاد ، انگلیس). اگرچه هدف این بناهای تاریخی دقیقاً مشخص نیست ، اما بیانگر تمایل بشر برای تغییر طبیعت در مقیاس وسیع و به جا گذاشتن آثاری غیرقابل حذف از وجود آنها است.

معماری همان چیزی است که طبیعت قادر به انجام آن نیست.

لویی کان

 

تمامی حقوق برای وبسایت 3dproject محفوظ است