×

صنعت مدل سازی با نرم افزارهای 3 بعدی

مقالات و آموزش ها 26 مرداد 1401

صنعت مدل سازی با نرم افزارهای 3 بعدی

در این مقاله با هم به بررسی نرم افزارهای تری دی خواهیم پرداخت…

اول برسیم به دسته بندی مربوط به نرم افزارها که باهم در زیر به این بررسی خواهیم پرداخت…

۱ . نرم افزار طراحی سه بعدی کتیا CATIA

۲ . نرم افزار Fusion 360 جهت نقشه کشی سه بعدی (پرسپکتیو)

۳ . نرم افزار طراحی سه بعدی اینونتور Inventor

۴ . نرم افزار مدل سازی سه بعدی سالیدورک Solidworks

۵ . نرم افزار مدل سازی سه بعدی ۳ds max

۶ . نرم افزار مدل سه بعدی Onshape

۷ . نرم افزار مدل سه بعدی راینو Rhino3D

۸ . نرم افزار زی براش ZBrush

۹ . نرم افزار Mudbox

۱۰ . نرم افزار Blender

۱۱ . نرم افزار طراحی دو بعدی،سه بعدی و سه نما Autocad

۱۲ . نرم افزار نقشه سه بعدی اسکچ آپ SketchUp

۱۳ . نرم افزار Creo/ProEngineer

این 13 مورد ذکر شده فقط بخشی از همه نرم افزارها می باشد که با در مقاله های بعدی در مورد نرم افزارهای دیگر صحبت خواهیم کرد.

۱ . نرم افزار طراحی سه بعدی کتیا CATIA

Dassault Systemes CATIA کتیا یکی از قویترین نرم افزارهای طراحی، تولید و تحلیل به کمک کامپیوتر یا CAD/CAM/CAE در جهان میباشد که اکنون به عنوان بهترین نرم افزارهای CAD/CAM/CAE در سطح جهانی به صورت وسیع مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربردهای نرم افزار Dassault Systemes CATIA :
محیط های مدل سازی (Solid Model) : این قسمت که در زیر مجموعه ماژول Mechanical Design قرار دارد برای مدل کردن قطعات توپر (Solid) و مجموعه مونتاژی و طراحی قالب و طراحی مدل های ورقکاری (Sheetmetal)، نقشه کشی صنعتی ،تلرانس گذاری و … استفاده میشود .
مدل سازی سطوح : این قسمت علاوه بر ساخت سطوح پیچیده قابلیت انجام مدلسازی روی ابر نقاط و فایلهای حاصل از اسکن سه بعدی را نیز دارا است .
محیط ماشینکاری : پس از ساخت مدل به کمک قابلیتهای محیط ماشینکاری براحتی میتوان عملیات ماشینکاری مورد نیاز برای تهیه قطعه مدل شده از روی قطعه خام را تعریف کرده و هر مرحله از ماشینکاری را بصورت متحرک (انیمیشن) مشاهده کنید .
محیط تحلیل المان محدود : به کمک قابلیتهای این محیط میتوانید قطعات و مدلهای مونتاژی ساخته شده در این نرم افزار را تحلیل کرده و مواردی مانند تغییر شکل ،توزیع تنش و … را در آنها بدست آورد .
طراحی و تحلیل مکانیزمها : به کمک این قابلیت از نرم افزار Catia میتوانید پس از تعریف اتصالات بین اجزای مختلف مکانیزم ،حرکت مکانیزم را مشاهده کرده و آنرا تحلیل کنید .
یکی از مهمترین قابلیتهای این نرم افزار این است که به کاربر اجازه می دهد به راحتی که از یک محیط کاری به محیط کاری دیگر منتقل گردد. به عنوان مثال شما پس از این که در محیط Digitized Shape Editor از یک ابر نقاط اسکن تهیه کردید به راحتی می توان در محیط Genrative Shape Design و یا Free Style از آن Surface تهیه کنید. زیرا همانطور که شاید اطلاع داشته باشید برای اینکه بتوانید مدل خود را از یک محیط به محیط دیگر ببرید ابتدا نیاز است که مدل خود را به صورتی ذخیره و یا Import کنید که نرم افزار دیگر قابلیت خواندن این اطلاعات را داشته باشند و احتمالا در این انتقال مدل شما ممکن است data lost داشته باشد.

۲ . نرم افزار Fusion 360 جهت نقشه کشی سه بعدی (پرسپکتیو)

نرم افزار fusion360 یکی از قدرتمندترین نرم افزار طراحی در صنعت مهندسی مکانیک،معماری، هنری و …. است.

هنوز این نرم افزار به حالت اوپن سورس نرسیده ، و برای نصب نرم افزار نیاز است ، که متصل به اینترنت باشید و حتی امکان سیو کردن قطعات روی کامپیوتر خودتون رو ندارید، و در جایی به اسم ابر اطلاعات ذخیره میشود.

به تعریف دیگر :

Autodesk Fusion 360 نرم افزاری قدرتمند و جامع شامل ابزارهای یکپارچه طراحی، مهندسی، الکترونیک و صنعتی برای مدل‌سازی فری‌فرم در یک بستر نرم افزاری واحد است.

متاسفانه اکثر ابزارهای مدل‌سازی سه بعدی خلاقیت و توانایی شما را در ایجاد سریع طرحهای تکراری متعدد محدود می‌کنند.

اما در نرم افزار فیوژن ۳۶۰ احجام مانند خمیر در دستان شما قابلیت شکل‌پذیری دارند و ایجاد حجم و طراحی پیچیده در این نرم افزار به راحتی امکان‌پذیر است.

توسط نرم افزار Fusion 360 می‌توانید با استفاده پارامترهای کاربردی، روشهای متنوع تولید، انواع مواد و پارامترهای محدودیت هزینه به راحتی و با دست باز مدلهای سه بعدی بدون نقص، نوآورانه و با عملکرد بالا ایجاد کنید و برای تعیین عملکرد محصول و کشف نقصها و هزینه‌های آن، طرحهای خود را در تمام مراحل توسعه مورد آزمایش قرار داده و توانایی‌های خود را گسترش دهید.

همچنین برای پرینتر سه بعدی نیز پلاگینی قدرتمند نیز در نظر گرفته شده.

۳ . نرم افزار طراحی سه بعدی اینونتور Inventor

این نرم افزار دارای امکاناتی جهت شبیه سازی حرکت یکپارچه و آنالیز تنش بروی مونتاژ، که به موجب آن کاربران گزینه های ورودی بارها، اجزای دینامیگ یا پویا، بارهای اصطکاک و بیشتر برای شبیه سازی بارهای دینامیک برای محصولات قبل از تولید نهایی می باشد. کاربران می توانند اتفاقاتی که در شرایط مشخص شده در دنیای واقعی ممکن است رخ دهد با این نرم افزار کاملا آن اتقاقات را مشاهده و بررسی دقیق تری بروی محصول انجام دهند.

ابزار های simulation کاربران را قادر به طراحی اتومبیل و قطعات خودرو می سازد.

نرم افزار INVENTOR اینونتور

محیط طراحی 2 بعدی و 3 بعدی

محیط طراحی قطعات سه بعدی (Part Modeling)

محیط مونتاژ(Assembly): قطعاتی که در محیط (Part Modeling) طراحی شده اند را می توان به این محیط وارد کرد و در نهایت طبق نقشه های مهندسی آنها را مونتاژ کرد.

محیط ایجاد قطعات به روش ورقکاری (Sheet Metal)ورق کاری و خم کاری جزو روشهای ساخت و پر کاربرد در ایران است

محیط جوشکاری قطعات (Weldment): شبیه سازی جوش و علائم و اختصار جوشکاری میتواند در کم کردن ریسک و بالابردن راندمان کمک شایانی کمک کند.

محیط شتاب دهنده طراحی(Design Accelerator): در این محیط شفت، چرخدنده ، یاتاقان و… به صورت استاندارد موجود هستند ، همچنین می توان با وارد نمودن داده های مورد نیاز برای هر قطعه، در این محیط آنها را طراحی کرد.

به علاوه می توان تحلیل خستگی بر روی قطعات انجام داد و ضریب اطمینان و نتایج مورد نظر را در یافت نمود.

محیط تحلیل تنش(Stress Analysis) : ، برنامه Ansys هم وجود دارد به طوریکه پس از نصب نرم افزارAutodesk Inventor در محیط تحلیل تنش نرم افزار Ansys فعال شده ، و قطعات را میتوان بارگذاری کرد و گزارشی از تحلیل به همراه نتایج مختلف را دریافت نمود.

محیط تحلیل دینامیکی (Dynamic Simulation): پس از مونتاژ قطعات میتوان آنها را وارد این محیط کرد و با دادن محرک به مجموعه، پارامتر های مختلف مثل سرعت و شتاب و… در هر قطعه بررسی کرد و نمودارهای از آنها را دریافت کرد .

محیط طراحی تاسیسات (Piping) : در طراحی سیستم لوله کشی و تاسیسات استفاده می شود و کاربرد آنرا می توان به وضوح در صنایع نفت و گاز و … دید. نرم افزار INVENTOR اینونتور

محیط عکسبرداری و فیلمبرداری از قطعات inventor studio

محیطی که در آن از مجموعه مونتاژی نمای انفجاری ایجاد میشود (Presentation)همانند محیط scene در کتیا

محیط طراحی الکترونیکی : Autodesk electrical

محیط طراحی تیر وستون وتحلیل آنها و تولید انواع پروفیل structure design

محیط اندازه گذاری و ارایه نقشه های اجرایی(Drawing)

Mold Design یا طراحی قالب تزریق : در این بخش می توان با استفاده از قطعات استاندارد و نیز قطعات طراحی شده بوسیله کاربر، قالب های تزریق پلاستیک برای قطعات مورد نظر ایجاد کرد.‏

 

 

تمامی حقوق برای وبسایت 3dproject محفوظ است